Teoria
Leczenie ortodontyczne zaczynamy od najmłodszych lat u stomatologa lub lekarza rodzinnego.
W naszym gabinecie poprzez uczestnictwo w licznych kursach krajowych i zagranicznych leczymy nowoczesnymi bezekstrakcyjnymi metodami. Poprawa wyglądu jest jednym z celów leczenia ortodontycznego, jednakże nowoczesna ortodoncja jest przede wszystkim stomatologią profilaktyczną mającą na celu promowanie poprawy zdrowia jamy istnej i korygowanie nieprawidłowości które mogą powodować poważne choroby zębów i dziąseł. Prawidłowo ustawione zęby pozwalają na lepsze utrzymanie higieny niż zęby stłoczone czy przechylone. Są mniej podatne na odkładanie się płytki nazębnej i powstawanie próchnicy. Przyczynami nieprawidłowości zębowych są zarówno czynniki dziedziczne jak i nabyte. Nabyte uwarunkowania które mogą powodować kłopoty są liczne, lecz w wielu przypadkach możliwe do uniknięcia.- możemy zapobiec przedwczesnej utracie zębów mlecznych która jest główną przyczyną przyszłych problemów. Tymczasowe wypełnienie zęba mlecznego w celu uniknięcia jego straty jest oczywistym rozwiązaniem. Jeśli jednak jego strata jest nie do uniknięcia zastosowanie, "utrzymywacza przestrzeni" aby zapobiec przesunięciom stałego zęba trzonowego jest niezmiernie istotne. Z drugiej strony jeśli ząb mleczny pozostanie zbyt długo może spowodować, iż ząb stały wyrżnie się w nieprawidłowym położeniu. W takiej sytuacji ekstrakcja wykonana na czas może zapobiec wadzie zgryzu. Ssanie palca, obgryzanie paznokci, warg itp. są równie ważna przyczyną powodującą zniekształcenia zębowo-wyrostkowe. Stałe oddychanie przez usta spowodowane powiększonymi migdałkami lub poważnymi zniekształceniami przegrody nosowej może przyczynić się do deformacji struktur zębowych.
Kiedy rozpocząć leczenie?
Nie istnieje najlepszy wiek aby rozpocząć leczenie ortodontyczne,regularne wizyty u stomatologa pozwolą na obserwację i tam gdzie to tylko możliwe korektę wczesnych, drobnych nieprawidłowości. Uważna obserwacja podczas okresu uzębienia mieszanego- okres od szóstego do dwunastego roku życia, gdy dziecko traci zęby mleczne a na ich miejscu wyrzynają się zęby stałe -jest bardzo ważna, gdyż właśnie w tym wieku mogą zaistnieć problemy wywołujące przyszłe wady zgryzu.
Lata czy miesiące?
Czas trwania leczenia ortodontycznego jest różny. Każdy pacjent rośnie i rozwija się inaczej. Leczenie może być bardzo krótkie, lub może ciągnąć się latami, podczas których okresy noszenia aparatów mogą przeplatać się okresami odpoczynku i obserwacji. Wiele osób dorosłych waha się rozpocząć leczenie ortodontyczne ponieważ uważają że są za starzy aby osiągnąć sukces. W zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych dla efektywnego przesunięcia zębów często nieprawidłowe ustawienie zębów jest nie tylko nieestetyczne ale również pociąga za sobą poważne niedociągnięcia w późniejszym leczeniu protetycznym i leczeniu zapaleń przyzębia. Aparaty są różne dla każdego z przypadków, są one skonstruowane w taki sposób aby powodowały delikatny nacisk na zęby, co skutkuje ich przesunięciem, nie powodując jednocześnie uszkodzeń korzenia, delikatnych włókien ozębnej, dziąseł i kieszonek zębowych. Prawidłowo dopasowany aparat nie powoduje żadnych uszkodzeń zębów. Właściwe postępowanie z aparatem polega na poświęceniu skrupulatnej uwagi higienie jamy ustnej, niejedzeniu lepkich słodyczy, żuciu gumy i dokładnym przestrzeganiu instrukcji podanych przez lekarza. Pacjent musi wykonywać dokładne zalecenia zarówno co do dbałości o aparat noszenia wyciągów i retencji w odpowiedni sposób jak i przezwyciężania złych nawyków które mogą w niepożądany sposób wpłynąć na efekty leczenia. Warto pamiętać, że według najnowszych danych leczenie retencyjne po leczeniu ortodontycznym powinno być prowadzone do końca życia.
Aparaty elastyczne - „trainery”
Jest to system nowoczesnych aparatów ruchomych stosowanych od najmłodszych lat. Mogą być noszone zarówno z uzębieniem mlecznym, mieszanym i stałym. Noszone są w nocy i kilka godzin w ciągu dnia. Eliminują przyczyny doprowadzające do wad zgryzu takie jak oddychanie przez usta, nieprawidłowa funkcja języka, wargi górnej, dolnej, ssanie kciuka… Aparaty elastyczne zapewniają prawidłowy wzrost szczęki żuchwy i prawidłowy rozwój twarzy, przywracając prawidłową czynność mięśni twarzy. Sterują prawidłowe wyrzynanie zębów stałych.
Aparaty clear aligner
To innowacyjna metoda leczenia niedużych wad zgryzu za pomocą niewidocznych nakładek.
W zależności od potrzeby stosujemy kilka etapów leczenia (zwykle dwa lub trzy).
Każdy etap to trzy szyny o różnej twardości (soft, medium, hard)
Zalety:
1. Komfort:
Wykonane z miękkiego i gładkiego materiału, bez żadnych elementów metalowych, dzięki czemu są wygodne i nie powodują
uczucia bólu czy ugniatania.
2. Niewidoczne:
Są przezroczyste i dzięki temu niemalże niewidoczne a zarazem idealnie dopasowane do zębów.
3. Ruchome i higieniczne:
Można je łatwo zdejmować do jedzenia i czyszczenia, więc utrzymanie higieny jest niezmiernie łatwe.
4. Efektywne:
Leczenie oferuje optymalne, precyzyjne efekty końcowe w krótkim czasie.